Szélterhelés

Magyarország szélviszonyainak kialakításában két lényeges tényező játszik szerepet, az általános cirkuláció által meghatározott alapáramlás, valamint a domborzat módosító hatása. Magyarországon az uralkodó szélirány ÉNY-i. A szélsebesség aktuális értékét nagymértékben a lokális tényezők határozzák meg. Az átlagos szélsebesség alapján hazánkat a mérsékelten szeles vidékek közé sorolhatjuk, a szélsebesség évi átlagai Magyarországon 2-4 m/s között változnak, lokálisan azonban ettől jelentősen eltérő értékek is megfigyelhetők. Hazánkban országos átlagban évente 122 szeles nap fordul elő (vagyis amikor a szél legerősebb lökésének sebessége eléri vagy meghaladja a 10 m/s-t), és ezek közül 35 nap viharos (vagyis ennyi alkalommal nagyobb a széllökés 15 m/s-nál is). Amennyiben a tartály széláramlatoknak van/lehet kitéve, úgy a szélterhelést méretezni kell. Az általunk szállított tartályok szélterhelése általában 45m/s (=162km/h).

Hóterhelés

Magyarország éghajlata kontinentális, hideg telekkel, melegtől forró nyárral. Télen meglehetősen gyakori a csapadék , ami gyakran hó vagy havas eső formájában jelentkezik. A havas napok éves átlagos száma a síkvidékeken kevesebb, mint 40, a hegyvidékeken pedig legfeljebb 120 nap. Az elmúlt 40 év alatt 15 napról 11 napra csökkent a havas napok (amikor legalább 1 cm hó hullott) éves száma, azonban a csökkenés pont az elmúlt 10 évben lett látványosabb. A tető hóterhelésének meghatározásánál figyelembe kell venni az elmúlt időszakok maximumait és a karbantartásból eredő emberi terheléseket is. Függően a helyszíntől, az ügyfél által támasztott igényektől a tetőszerkezet készülhet szimpla, dupla Z tartószelemenekkel és hőszigetelt kivitelben is. A tetőterheléssel kapcsolatos spektrum lefedése érdekében tartályaink 0.75kN és 4kN /m2 terheléssel készülnek.

Szeizmikus méretezés

Magyarország területén évente 100-120 kisebb, mint 2,5 magnitúdójú földrengést regisztrálunk, melyek nagy része nem éri el az érezhetőség határát. A nagyobbak ritkábban, de jellemző visszatérési idővel fordulnak elő. Az ország területén évente négy-öt 2,5-3 magnitúdójú, az epicentrum környékén már jól érezhető, de károkat még nem okozó földrengésre kell számítani. Jelentősebb károkat okozó rengés 15-20 évenként, míg erős, nagy károkat okozó 5,5-6 magnitúdójú földrengés 40-50 évente történik. Az Európai Unió országaiban egységes földrengés szabvány (Eurocode) van érvényben, mely részletesen meghatározza a földrengésbiztos tervezés módszereit, igény esetén tartálytervezésnél mi is ezzel vagy a Factory Mutual vonatkozó követelményrendszerével dolgozunk. Szeizmikus méretezési igény esetén fontos, hogy tudjuk a tartálytelepítés pontos helyszínét.

Hőszigetelés

Az európai éghajlati jellemzők miatt az itt létesített tartályok ki vannak téve a fagyveszélynek. A tartályokban tárolt – általában nagy mennyiségű – víztömegek miatt a folyadékhőmérséklet lassan csökken (pár °C fokot naponta). A fagyveszély és az abból adódó sérülések elkerülése érdekében, hogy a hőveszteség pótolható legyen, fűtőrendszer és hőszigetelés használata javasolt. Az irányadó elv, hogy a tartálytelepítés helyén érvényes több évtizedes minimum hőmérsékletet vegyük alapul és az legyen a hőveszteségszámítás referenciapontja.
Célszerű a fűtőrendszer (fűtőpatronok) aktiválási hőmérsékletét +5°C-ra rögzíteni, hogy a fagykár elkerülhető legyen. Tartályaink alapból tartalmazzák a 3 vagy 6kW-os fűtőpatronokat, de igény esetén szállítunk palást és tetőszigeteléssel ellátott tartályokat is.

Felületvédelem

A nem megfelelő felületvédelem az acélszerkezeteken komoly károkat okozhat. A korrózió mértékétől függően találkozhatunk esztétikai jellegű problémákkal, de adott esetben komolyabb szerkezeti sérülésekkel is. A követelményeknek megfelelő felületvédelmi rendszerek alkalmazása segít gondoskodni az acélszerkezetek tartós védelméről, így elkerülhetők az igen költséges teljes felújítások, üzemeltetési szünetek, leállások. Ennek érdekében többfajta felületvédelmet kínálunk: standard horganyzott, horganyzott + porszórt felületvédelmet, valamint ún. „glass coating” epoxy felületvédelmet, ami megfelelhet az ISO 12944 szabványban megfogalmazott legszigorúbb (C5-I) ipari környezeti terhelésnek is.


Ha a fentieken túlmenően további kérdése lenne,
kérjük vegye fel irodánkkal, kollégáinkkal a kapcsolatot.

Kapcsolat